+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Ako si otvoriť masážny salón

Ste vyštudovaný masér alebo pracujete ako masér a chcete sa osamostatniť? Aké to je poskytovať masáže a prevádzkovať masážny salón vo svojom mene?

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako si môžete splniť Váš sen a otvoriť si svoj vlastný masážny salón.

 

Odborná spôsobilosť

Prvá otázka, ktorú si musíte položiť je, či disponujete odbornou spôsobilosťou na vykonávanie tejto činnosti. Prevádzkovanie masážneho salónu nie je voľnou živnosťou, teda nemôže ju vykonávať hocikto, ale len osoba na to odborne spôsobilá.

Prevádzkovanie masážneho salónu je viazanou živnosťou s označením v živnostenskom zákone ako Masérske služby, preto popri všeobecných podmienkach na prevádzkovanie živnosti (vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť), je potrebné splniť aj osobitné podmienky. Osobitnou podmienkou prevádzkovania viazanej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti.

 

Odbornú spôsobilosť je potrebné preukázať predložením:

  • dokladu preukazujúceho absolvovanie strednej zdravotníckej školy, alebo
  • dokladu preukazujúceho absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou, organizovaného inštitúciou akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy, alebo
  • dokladu preukazujúceho absolvovanie lekárskej fakulty alebo zdravotníckej univerzity, alebo
  • dokladu preukazujúceho absolvovanie vysokej školy telovýchovného smeru.

Viazaná živnosť masérske služby zhŕňa kondičné, rekondičné a regeneračné masáže účelovo zamerané na poskytovanie posilňovacích a relaxačných masáži.

Na rozdiel od liečebných masáži, ktoré sú vylúčené z pôsobnosti zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, ich môže vykonávať každá  fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá spĺňa osobitné podmienky odbornej spôsobilosti.

Ak by ste sa rozhodli vykonávať činnosť, ktorá spadá do tohto popisu bez toho, aby ste boli držiteľom platného živnostenského oprávnenia s predmetom činnosti Masérske služby, vystavujete sa riziku neoprávneného podnikania a uloženiu pokuty až do výšky 3319 EUR.

Živnostenský úrad v sídle kraja totiž uloží pokutu až do výšky 3319 EUR, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom viazanej živnosti.

 

Výber vhodnej právnej formy

V prípade, ak podmienku odbornej spôsobilosti spĺňate, je potrebné zamyslieť sa nad výberom vhodnej právnej formy pre podnikanie. Porovnanie medzi s.r.o. a živnosťou nájdete TU.

Ak sa rozhodnete pre poskytovanie masérskych služieb prostredníctvom s.r.o., všeobecné a osobitné podmienky – odbornú spôsobilosť, na prevádzkovanie živnosti, musí spĺňať zodpovedný zástupca. Zodpovedný zástupca musí byť so spoločnosťou v trvalom pracovnom pomere na pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je zodpovedným zástupcom spoločník s.r.o.

 

Založenie s.r.o. a zriadenie živnosti

Po výbere vhodnej právnej formy, je dôležité okrem obchodného mena a sídla alebo miesta podnikania, zvoliť si aj vhodné predmety podnikania.

Okrem základnej viazanej živnosti – Masérske služby, môže byť vhodné zvoliť si aj niekoľko voľných živností. Pridanie ďalších činností k predmetom podnikania okrem hlavnej činnosti je dobrovoľné a závisí od voľby každého subjektu.

Medzi vhodné voľné živnosti pre doplnenie môžeme zaradiť napríklad:

  • Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
  • Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby
  • Služby súvisiace so skrášľovaním tela
  • Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov
  • Reklamné a marketingové služby, prieskum trhu a verejnej mienky
  • Organizovanie športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí

TIP: Rozhodnite sa pre založenie s.r.o. alebo zriadenie živnosti cez portál podnikatelsko.sk a ušetrite na súdnych a správnych poplatkoch vďaka nášmu elektronickému podpisu desiatky EUR. Všetky voľné živnosti sú zadarmo, a remeselná živnosť za polovicu. V prípade svojpomocného založenia zaplatíte za každú voľnú živnosť 5 EUR a za remeselnú živnosť dvojnásobný poplatok vo výške 15 EUR.

 

Schválenie priestorov Regionálnym úradom verejného zdravotníctva

Ďalším krokom, po výbere a zriadení vhodnej právnej formy, je Výber vhodných priestorov a ich schválenie príslušným Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ľudovo povedané hygienou. Žiadosť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa podáva na predpísanom tlačive.

K žiadosti je potrebné priložiť: 

  •  výpis z obchodného registra alebo zo živnostenského registra
  • doklad o vlastníctve priestorov alebo nájomnú zmluvu
  • doklad príslušného stavebného úradu o užívaní stavby na posudzovaný účel
  • pôdorys priestorov
  • doklad o zdravotnej a odbornej spôsobilosti
  • prevádzkový poriadok.

Najmä prevádzkový poriadok je dôležitou súčasťou žiadosti, keďže jeho úplnosť posudzuje príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.  Prevádzkový poriadok musí v súlade s Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 554/2007 Z. z. o o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia starostlivosti o ľudské telo obsahovať:

  •  identifikačné údaje prevádzkovateľa zariadenia,
  • druh a spôsob poskytovania služieb, zdravotné kontraindikácie služieb a zakázané úkony pri poskytovaní služieb,
  • podmienky prevádzky a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia zákazníkov a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov zariadenia,
  • návod na použitie prístrojov,
  • zdravotné kontraindikácie použitia prístrojov,
  • postup pri mechanickej očiste, dezinfekcii a sterilizácii pracovných nástrojov a prístrojov,
  • postup pri mechanickej očiste a dezinfekcii povrchových plôch miestností a ich vybavenia,
  • spôsob skladovania a manipulácie s bielizňou,
  • spôsob a frekvenciu upratovania zariadenia,
  • spôsob nakladania s odpadom, jeho odstraňovanie, frekvenciu vyprázdňovania odpadových nádob, ich čistenia a dezinfekcie.

Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 554/2007 Z. z. o o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia starostlivosti o ľudské telo dávame obzvlášť do pozornosti, nakoľko táto vyhláška obsahuje požiadavky napríklad na stavebno-technické riešenie, priestorové usporiadanie, vybavenie a vnútorné členenie zariadenia, na pracovné postupy, prístroje, pracovné nástroje, pomôcky a prípravky používané v zariadeniach a na samotnú prevádzku zariadenia. Či sú splnené všetky náležitosti uvedené vo Vyhláške, bude skúmať príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jej znenie nájdete tu.

Podanie žiadosti je spoplatnené sumou 50 EUR, ktorú je potrebné uhradiť vo forme zaplatenia správneho poplatku na pošte. Príslušný úrad by mal rozhodnúť do 30 dní.

 

Záver

V prípade úspešného schválenia priestorov, je potrebné tieto priestory nahlásiť ako prevádzkáreň na príslušnom živnostenskom úrade. V niektorých mestách a obciach je tiež potrebné ohlásiť prevádzkový čas na mestský alebo obecný úrad. Taktiež dávame do pozornosti 10 povinností pri začatí podnikania. Ak ste úspešne zvládli všetky predchádzajúce kroky gratulujeme! Môžete začať podnikať. V prípade, ak si neviete s niektorým krokom poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť a radi Vám pomôžeme.

2 názory na “Ako si otvoriť masážny salón”

  1. Dobrý deň, Ak by som si chcel zriadiť masérsku ,,prevádzkáreň“ doma, ako je to so sociálnym zariadení (sprchy a toaleta)? Môžu byť používané spoločné, alebo musia byť postavené samostatne pre účeli prevádzkárne? Ďakujem za odpoveď. Štefan

    1. Dobrý deň,

      na sociálne zariadenie sa kladú rovnaké požiadavky, či už je prevádzka ,,doma“ alebo napríklad v prenajatých priestoroch, ku Vašej konkrétnej situácii Vám nevieme poskytnúť bližšie informácia nakoľko každé schvaľovanie prevádzkarne je vždy špecifické a závisí od konkrétneho prípadu. Odporúčame Vám informovať sa na príslušnom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *