+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Tichý spoločník s.r.o.

Kto je spoločníkom s.r.o. sme si uviedli už v tomto článku, dnes si niečo povieme o inštitúte tichého spoločníka v s.r.o. Kto je to tichý spoločník a aký je rozdiel medzi „klasickým“ a tichým spoločníkom s.r.o.? Právne je inštitút tichého spoločníka zakotvený v Obchodnom zákonníku, v § 673 – 681, ktoré vymedzujú zmluvu o tichom spoločenstve.

Zmluva o tichom spoločenstve

Zákon zmluvu o tichom spoločenstve definuje ako zmluvu, ktorou sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania. Táto zmluva musí mať písomnú formu, nestačí sa dohodnúť ústne. V tejto zmluve si môžu zmluvné strany dohodnúť práva a povinnosti tichého spoločníka, nakoľko ustanovenia zákona majú dispozitívny charakter, a zmluvné strany sa môžu od nich odchýliť a v zmluve si stanoviť vlastné podmienky tichého spoločenstva.

Tichým spoločníkom môže byť fyzická osoba, ale aj právnická osoba. Jedna spoločnosť tiež môže mať viacero tichých spoločníkov. Vkladom tichého spoločníka do spoločnosti môžu byť peniaze,určitá vec, právo alebo iná majetková hodnota využiteľná pri podnikaní. Platí, že  tichý spoločník je povinný predmet vkladu odovzdať podnikateľovi alebo mu umožniť jeho využitie pri podnikaní v dohodnutej dobe, inak bez zbytočného odkladu po uzavretí zmluvy.

 

Účel zmluvy o tichom spoločenstve

Dôvody, pre ktoré sa niekto rozhodne stať tichým spoločníkom spoločnosti môžu byť rôzne, najbežnejším dôvodom je zachovanie si anonymity, nakoľko uzatvorenie zmluvy o tichom spoločenstve sa nezapisuje do obchodného, živnostenského ani iného registra. Zmluvou o tichom spoločenstve vzniká osobitná forma anonymného podieľania sa na podnikaní.

Zákon pritom nestanovuje, že tichým spoločníkom sa možno stať len v spoločnosti s ručením obmedzeným, ale podieľať sa na podnikaní formou tichého spoločenstvo sa možno aj na podnikaní inej obchodnej spoločnosti (napr. verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť), živnostníka, či družstva. Uzatvorením zmluvy o tichom spoločenstve môže tiež spoločnosť získať ďalšie finančné prostriedky na svoje podnikanie, ktoré vloží do spoločnosti tichý spoločník.

 

Postavenie tichého spoločníka

Tichý spoločník nevystupuje v mene spoločnosti navonok. Platí, že práva a povinnosti voči tretím osobám z podnikania vznikajú iba podnikateľovi. Zákon však ustanovuje aj dve výnimky, kedy tichý spoločník ručí za záväzky podnikateľa.  A to ak jeho meno je obsiahnuté v obchodnom mene podnikateľa, alebo ak tichý spoločník vyhlási osobe, s ktorou rokuje podnikateľ o uzavretí zmluvy, že obaja podnikajú spoločne. Tichý spoločník má právo na podiel na zisku, podieľa sa tiež na prípadnej strate spoločnosti.

O podiel na strate sa znižuje vklad tichého spoločníka. O podiel na zisku v ďalších rokoch sa znížený vklad zvyšuje a nárok na podiel na zisku vzniká spoločníkovi po dosiahnutí pôvodnej výšky vkladu. Tichý spoločník nie je povinný pri podiele na strate z podnikania svoj vklad dopĺňať a na strate sa zúčastňuje len do výšky svojho vkladu.

 

Práva a povinnosti tichého spoločníka

Tichý spoločník tým, že vložil svoju investíciu do podnikania spoločnosti disponuje určitými právami. Okrem práva na podiel na zisku má tichý spoločník aj právo nahliadať do všetkých obchodných dokladov a účtovných záznamov týkajúcich sa podnikania spoločnosti.

Podnikateľ je tiež povinný poskytnúť tichému spoločníkovi na požiadanie informácie o

  • podnikateľskom zámere na budúce obdobie
  • predpokladanom vývoji stavu majetku a financií

Podnikateľ je povinný na požiadanie poskytnúť tichému spoločníkovi kópiu účtovnej závierky, ak zákon ukladá podnikateľovi povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom, a výročnú správu.

 

Podiel na zisku

Pre určenie podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania je rozhodná ročná účtovná závierka. Na základe výsledku hospodárenia podľa účtovnej závierky má potom tichý spoločník právo na podiel na zisku, ak spoločnosť zisk vytvorila. Podiel na zisku sa vyplatí podľa pravidiel upravených v zmluve o tichom spoločenstve.

Nárok na podiel zo zisku vzniká tichému spoločníkovi do 30 dní po vyhotovení ročnej účtovnej závierky. Ak je podnikateľom právnická osoba, plynie táto lehota od schválenia tejto závierky v súlade s jej stanovami, spoločenskou zmluvou alebo zákonom. Platí, že pri neskoršej strate nie je spoločník povinný prijatý podiel na zisku vracať.

Ak je spoločnosť v strate, tichý spoločník sa podieľa na strate z podnikania iba do výšky svojho vkladu. Dôsledkom je, že ak strata dosiahne výšku vkladu tichého spoločníka, jeho účasť na podnikaní  podľa Obchodného zákonníka zaniká.

 

Zánik tichého spoločenstva

Účasť tichého spoločníka na podnikaní zaniká:

  • uplynutím doby, na ktorú bola uzavretá,
  • výpoveďou, ak nebola zmluva uzavretá na dobu určitú,
  • ak dosiahne podiel tichého spoločníka na strate výšku jeho vkladu,
  • ukončením podnikania, na ktoré sa zmluva vzťahuje,
  • vyhlásením konkurzu na majetok podnikateľa alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie tohto konkurzu pre nedostatok majetku.

V zmluve o tichom spoločenstve je možné dohodnúť aj výpovednú lehotu. Ak v zmluve nie je uvedená platí zákonné znenie, a to že zmluvu možno vypovedať najneskôr šesť mesiacov pred koncom kalendárneho roka. Navyše, do 30 dní po zániku zmluvy o tichom spoločenstve je podnikateľ povinný vrátiť tichému spoločníkovi vklad zvýšený alebo znížený o jeho podiel na výsledku podnikania.

 

Záver

Účasť tichého spoločníka na podnikaní spoločnosti môže byť prospešná pre obe strany. Pre tichého spoločníka v tom, že tým, že vloží svoj vklad do spoločnosti, má právo podieľať sa na zisku spoločnosti pri zachovaní svojej anonymity. Musí však tiež znášať riziko straty, avšak len do výšky svojho vloženého vkladu.

Pre spoločnosť v tom, že získa ďalšie prostriedky na rozvoj svojho podnikania. Obe strany teda budú mať záujem na tom, aby spoločnosť dosahovalo čo najlepšie hospodárske výsledky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *