+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Živnosť alebo s.r.o.

Živnosť alebo s.r.o.?

Túto otázku si určite položil každý podnikateľ alebo každý, kto o podnikaní ešte len rozmýšľa. V tomto článku si porovnáme obe formy podnikania a pomôžeme Vám rozhodnúť sa, čo sa viac hodí pre Vaše podnikanie.

Pri rozhodovaní je potrebné zvážiť viacero faktorov a okolností.

Založenie

Založenie živnosti vs. založenie s.r.o.. Jednoduchšie je určite založenie živnosti, ktorú založíte elektronicky alebo osobne na úrade, kedy máte živnosť zriadenú hneď v deň ohlásenia a zároveň týmto dňom môžete začať podnikať. Založenie s.r.o. trvá dlhšie, je finančne náročnejšie a odporúčame ho zveriť do rúk odborníkom.
Náklady na založenie živnosti sú približne vo výške 30,- EUR, v závislosti od počtu živností, prípadne ak si zakladáte živnosť elektronicky náklady nie sú žiadne. Náklady na založenie s.r.o. sú minimálne vo výške 230 EUR, v niektorých prípadoch aj vyššie.

Zrušenie

Živnosť možno zrušiť jednoducho, ohlásením tejto skutočnosti živnostenskému úradu. Oznámenie je bezplatné a zrušenie živnosti sa vykoná k dňu nahlásenia. Naproti tomu, proces zrušenia s.r.o. je náročnejší a bez znalostí práva a účtovníctva bežný podnikateľ nemá šancu zvládnuť proces zrušenia a likvidácie s.r.o. samostatne, jednoduchšie je vyhľadať pomoc odborníkov. Cena za ich služby a za rôzne poplatky úradom sa pohybuje okolo 500 EUR. Dĺžka trvania procesu sa pohybuje v závislosti od náročnosti konkrétneho prípadu, ale je potrebné rátať s minimálne 6 mesiacmi.

Odvody

Pri rozhodovaní sa medzi týmito právnymi formami podnikania v mnohých prípadoch rozhodujúci faktor. Živnostník platí v prvom roku podnikania len odvody do zdravotnej poisťovne minimálne vo výške 61,81 EUR. V prvom roku podnikania živnostníka sa odvody do Sociálne poisťovne neplatia, tie sa platia až v druhom roku a to vo výške minimálne 146,35 EUR. Aktuálne hodnoty sú podľa výpočtového základu k 01.01.2017, momentálne uplatňovaného v súčasnosti. Výška týchto odvodov sa môže každoročne zmeniť v súvislosti s rastom mzdy v SR. S.r.o. ako táka odvody neplatí žiadne, ani do zdravotnej ani do sociálnej poisťovne. Konateľ s.r.o. však v závislosti od právneho vzťahu k svojej s.r.o. túto povinnosť môže mať.

Daň z príjmu

Sadzba dane pre živnostníka je 19% z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima vrátane, teda nepresiahne 35 022,31 EUR. Ak má živnostník príjem v danom zdaňovacom období vyšší ako 35 022,31 EUR platí sa z tejto časti daň vo výške 25%. Ide teda o progresívne zdaňovanie živnostníka. Sadzba dane pre s.r.o. je 21 % a je nemenná bez ohľadu na výšku dosiahnutého príjmu, čo pri vyšších príjmoch poskytuje s.r.o. značnú výhodu.

Image

V očiach obchodných partnerov, najmä zahraničných, má vyšší kredit jednoznačne s.r.o. z dôvodu predpokladu väčšej a zabehnutejšej firmy, čo však niekedy nemusí zodpovedať skutočnosti.

Ručenie

Živnostník ručí za záväzky v podnikaní celým svojim majetkom, čiže v prípade, ak sa mu nedarí, veritelia mu môžu siahnuť na celý jeho osobný majetok. Toto nehrozí v prípade s.r.o., kde majetok s.r.o. je striktne oddelený od majetku spoločníkov a konateľov s.r.o. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti iba do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného do obchodného registra. V prípade, ak je vklad spoločníka splatený v plnej výške, čo je v 99% prípadov, neručí spoločníka za záväzky spoločnosti vôbec. Obmedzené ručenie, ako vyplýva aj z názvu s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzeným) je nespornou výhodou s.r.o. voči živnosti.

Vo všeobecnosti sa nedá určiť, ktorá forma podnikania je výhodnejšia. Vždy je potrebné posudzovať konkrétny príklad a konkrétne podnikanie jednotlivca. Každý druh podnikania so sebou nesie iné príležitosti a riziká. V prípade ak chcete podnikať dvaja alebo viacerí spoločne, je lepšou voľbou s.r.o., v prípade jednotlivca živnosť. Ak jednotlivec dosiahne alebo je predpoklad, že bude dosahovať vyššie príjmy, prípadne ak podniká v oblasti, kde je veľká zodpovednosť a vyššie riziko vzniku škody, už je potrebné premýšľať o s.r.o., a nakoniec jej výhody pravdepodobne prevážia.

Súhrn

Výhody a nevýhody podnikania formou s.r.o
• obmedzené ručenie
• lepší image
• žiadne odvody
• možný vstup investora
• možný predaj obchodného podielu v s.r.o.
• jedna sadzba dane bez ohľadu na výšku príjmov
• nemožnosť uplatniť nezdaniteľné časti základu dane
• nemožnosť uplatniť paušálne výdavky
• nutnosť riešiť vyplácanie odmeny/zisku majiteľovi s.r.o.

Výhody a nevýhody podnikania formou živnosti
• prvý rok sa neplatia odvody do Sociálnej poisťovne, v ďalších rokoch už áno, podľa výšky príjmu
• povinnosť platiť zdravotné odvody
• jednoduchý prístup k príjmom z podnikania
• možnosť uplatniť paušálne výdavky
• možnosť uplatniť daňový bonus
• neobmedzené ručenie aj osobným majetkom
• progresívne zdaňovanie príjmov

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *