+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Ako založiť detské jasle

Detské jasle sú v súčasnosti v médiách a na verejnosti často diskutovanou témou. A to najmä v súvislosti s úpravou legislatívnych podmienok na ich založenie a prevádzkovanie. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, aké zákonné postupy je potrebné dodržať pri založení a prevádzke detských jaslí.

Na úvod je potrebné poznamenať, že prevádzkovanie detských jaslí bolo po novom zaradené na základe novelizácie zákona o sociálnych službách do znenia zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, čím sa ich prevádzkovanie stalo sociálnou službou.

Prevádzkovanie jaslí sa teda po novom chápe ako sociálna služba a zákon ju chápe ako službu na podporu zosúlaďovania rodinného života a pracovného života. V zákone o sociálnych službách taktiež nikde nenájdeme pojem detské jasle, ani jasle, legálny termín pre takúto inštitúciu je podľa zákona zariadenie starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa.

V zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa sa sociálna služba poskytuje do 31. augusta bezprostredne nasledujúceho po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa. V zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa sa poskytujú podľa zákona bežné úkony starostlivosti o dieťa, stravovanie a výchova.

Hlavné zmeny

Prevádzkovať detské jasle už nemôže hocikto, ale len osoba, ktorá splní podmienky požadované týmto zákonom.

Ak chce niekto prevádzkovať detské jasle, musí sa taktiež povinne zapísať do registra poskytovateľov sociálnych služieb, ktorého zoznam vedie príslušný samosprávny kraj podľa miesta, kde sa má sociálna služba poskytovať.

Podmienky pre prevádzkovateľa:

  • Bezúhonnosť – za bezúhonnú osobu sa na účely zákona o sociálnych službách považuje osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin
  • Spôsobilosť na právne úkony – v plnom rozsahu
  • Odborná spôsobilosť – za odborne spôsobilú osobu sa podľa zákona o sociálnych službách považuje  osoba, ktorá získala vysokoškolského vzdelania druhého stupňa

Taktiež sa zavádzajú prísnejšie podmienky pre opatrovateľov detí. Opatrovať deti v zariadení môžu len osoby, ktoré spĺňajú tieto predpoklady:

  • a) majú úplné stredné odborné vzdelanie získané v odbore vzdelávania s odborným zameraním aj na oblasť starostlivosti o dieťa v rozsahu podľa zákona o sociálnych službách, alebo
  • b) majú úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie a absolvovali akreditovaný kurz opatrovania detí najmenej v rozsahu 220 hodín.

Zákon v bode b) pozná aj výnimku, a to v prípade ak, určitá fyzická osoba, ktorá nespĺňa podmienku dosiahnutého vzdelania k 28. februáru 2017 dovŕšila vek najmenej 50 rokov, a pred 1. marcom 2017 poskytovala starostlivosť o dieťa ako zárobkovú činnosť najmenej 3 roky a do 31. decembra 2019 absolvuje akreditovaný kurz opatrovania detí najmenej v rozsahu 220 hodín,  nemusí mať ukončené úplné stredné vzdelanie.

ako otvorit jasle

Registrácia na VÚC

Žiadosť o zápis do registra obsahuje:

  1. údaje o žiadateľovi
  2. údaje o fyzickej osobe, ktorá je štatutárny orgán právnickej osoby (žiadateľa), a prípadne o navrhovanom zodpovednom zástupcovi
  3. druh sociálnej služby, ktorá sa má poskytovať – služba na podporu zosúlaďovania rodinného života a pracovného života a jej formu – ambulantná,
  4. cieľovú skupinu fyzických osôb, ktorým sa má poskytovať sociálna služba – deti vo veku do troch rokov
  5. miesto poskytovania sociálnej služby – miesto, kde sa bude nachádzať zariadenie
  6. počet miest,
  7. predpokladaný deň začatia poskytovania sociálnej služby,
  8. čas poskytovania sociálnej služby, ak sa sociálna služba má poskytovať na určitý čas, inak doba neurčitá,
  9. ďalšie údaje potrebné podľa osobitného predpisu na vyžiadanie výpisu z registra trestov žiadateľa a zodpovednej osoby.

Prílohami podania žiadosti o zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb sú:

  • výpis z registra trestov právnickej osoby, výpis z registra trestov konateľov právnickej osoby, výpis z registra trestov zodpovednej osoby, avšak len v prípade ak ide o osoby, ktoré nemajú sídlo alebo pobyt na území SR. Ak sa jedná o slovenské osoby, stačí poskytnúť údaje a samosprávny kraj si overí register trestov sám
  • kópia dokladu o odbornej spôsobilosti konateľa (žiadateľa) alebo zodpovednej osoby
  • list vlastníctva alebo nájomná zmluva k priestorom, kde sa bude sociálna služba poskytovať
  • údaje o zamestnancoch a ich kvalifikácii na výkon činnosti
  • potvrdenie regionálneho úradu verejného zdravotníctva o schválení uvedenia priestorov do prevádzky
  • výpis z obchodného registra, živnostenského registra alebo potvrdenie o pridelení IČO, vydané Štatistickým úradom Slovenskej republiky, ktoré preukazuje vznik právnickej osoby,
  • štatút alebo iný doklad, ktorým sa preukazuje oprávnenie na právne úkony štatutárneho orgánu právnickej osoby,
  • potvrdenie o tom, že žiadateľ nemá nedoplatky voči Daňovému úradu, Sociálnej poisťovni a všetkým trom zdravotným poisťovniam, ktoré nie je staršie ako 3 mesiace
  • cenník sociálnej služby, spôsob platenia úhrady za sociálnu službu a podmienky platenia za sociálnu službu,
  • údaje o finančných podmienkach, ktoré obsahujú kalkuláciu skutočných nákladov na jednotku výkonu každého druhu sociálnej služby, ktorá sa má poskytovať, kalkuláciu predpokladaných príjmov a výdavkov vrátane údajov o vlastných zdrojoch financovania sociálnej služby a predpokladané zdroje financovania sociálnej služby,
  • opis rozsahu a podmienok poskytovania odbornej činnosti, obslužnej činnosti alebo ďalšej činnosti,
  • pracovná zmluva so zodpovedným zástupcom, ak bol ustanovený

 

Poplatok za zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb je 66 EUR, pri elektronickom podaní 33 EUR. Samosprávny kraj rozhodne o zápise do 30 dní od doručenia úplnej žiadosti.

ako si otvorit jasle

Ďalšie povinnosti prevádzkovateľa

 

Počet detí 

V zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa možno poskytovať starostlivosť pre najviac o 12 detí v jednej dennej miestnosti, ktorá spĺňa funkciu herne a spálne.

To platí, aj ak je spálňa stavebne oddelená od herne a deti užívajú oba tieto priestory. Počet detí však možno zvýšiť najviac o tri deti, ak sa v dennej miestnosti alebo v priestoroch spálne a herne neposkytuje starostlivosť o dieťa do jedného roku veku. Využitím tohto zákonného ustanovenia je teda možné poskytovať starostlivosť až 15 deťom.

Počet a kvalifikácia zamestnancov

Na jedného zamestnanca môže pripadať najviac 5 detí. Ďalšie pravidlo hovorí, že najmenej 75% zo všetkých zamestnancov zariadenia musia byt odborní zamestnanci. Za odborného zamestnanca sa považuje najmä opatrovateľ detí.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež

Touto vyhláškou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na priestorové usporiadanie, funkčné členenie, vybavenie, prevádzku, režim dňa, režim stravovania a pitný režim, činnosti vedúce k výchove a vzdelávaniu a náležitosti prevádzkového poriadku v zariadeniach pre deti a mládež. Táto vyhláška sa primerane vzťahuje aj na zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa.

Jej celé znenie je k dispozícii tu  je to rozhodne zaujímavé čítanie.

 

Označovanie miesta poskytovania sociálnej služby

Miesto poskytovania sociálnej služby musí byt označené na vhodnom a trvale viditeľnom mieste, napríklad na budove alebo pri vstupe do zariadenia. Označenie musí obsahovať obchodné meno alebo meno a priezvisko poskytovateľa, druh a formu poskytovania sociálnej služby, názov zariadenia a adresu miesta poskytovania sociálnej služby.

ako zriadit detske jasle

Vedenie účtovníctva a výročná správa

Poskytovateľ sociálnej služby musí viesť vo svojom účtovníctve oddelene príjmy (výnosy) a výdavky (náklady) spojené s poskytovaním sociálnej služby a príjmy (výnosy) a výdavky (náklady) spojené s inou činnosťou.

Ďalšou povinnosťou je povinnosť vypracovať a uložiť do verejnej časti registra účtovných závierok výročnú správu o činnosti a hospodárení poskytovateľa sociálnej služby za predchádzajúci kalendárny rok, a to do 15. júla príslušného kalendárneho roka.

Výročná správa obsahuje najmä

  1. prehľad o poskytovaní sociálnej služby a o inom predmete činnosti alebo podnikania vykonávaných v kalendárnom roku,
  2. ročnú účtovnú závierku a zhodnotenie základných údajov v nej obsiahnutých,
  3. výrok audítora k ročnej účtovnej závierke, ak ju audítor overoval,
  4. prehľad o príjmoch (výnosoch) a výdavkoch (nákladoch),
  5. prehľad príjmov v členení podľa zdrojov,
  6. stav a pohyb majetku a záväzkov,
  7. ekonomicky oprávnené náklady na jedného prijímateľa sociálnej služby podľa druhu poskytovanej sociálnej služby za kalendárny rok.

Ročná účtovná závierka navyše musí byt overená audítorom, v prípade ak 

  • príjmy z verejných prostriedkov v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, prekročia sumu 33 193 eur,
  • všetky príjmy poskytovateľa sociálnej služby prekročia sumu 165 969 eur.

Bezbariérovosť

Zariadenia musia byt podľa zákona aj bezbariérové, a to podľa  §9 ods. 5 zákona o sociálnych službách, ktorý hovorí, že poskytovateľ sociálnej služby je povinný splniť všeobecné technické požiadavky na výstavbu a všeobecné technické požiadavky na stavby užívané fyzickými osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie podľa osobitného predpisu, ktorým je stavebný zákon.

 

Záver 

Tieto zmeny boli zavedené do zákona len pred necelým rokom a pol. Za ten čas sa pravidlá a podmienky pre zariadenia pre deti vo veku do 3 rokov už menili. Navrhovaná je aj ďalšia zmena, ktorá však taktiež nemusí byť konečná, nakoľko sa stále objavujú kritické ohlasy na jeho znenie.

Tento článok je písaný podľa aktuálne platného stavu ku dňu jeho publikovania dňa 19.07.2018. Prípadné zmeny v zákonoch budeme monitorovať a článok aktualizovať. V prípade nejasností alebo otázok ohľadom tohto zákona sa na nás neváhajte obrátiť s Vašou otázkou.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *