+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Čo je a čo nie je živnosťou

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo je živnosťou, aké pojmové znaky musí činnosť spĺňať, aby sa dala považovať za živnosť. Aká činnosť živnosťou nie je a kedy ide o neoprávnené podnikanie.

 

Definícia živnosti 

Podľa § 2 zákona č. 455/1991 Zb. Živnostenský zákon v znení neskorších predpisov je živnosťou sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Na to, aby sa mohlo jednať o živnosť musí isť teda o činnosť, ktorá spĺňa tieto znaky:

  • Sústavná činnosť – jedná sa o pravidelnú činnosť, nie len jednorázovú
  • Prevádzkovaná samostatne
  • Vo vlastnom mene
  • Na vlastnú zodpovednosť
  • Za účelom dosiahnutia zisku

Aby sme mohli určitú činnosť považovať za podnikanie, musia byť splnené všetky tieto znaky.

Živnosti môžu prevádzkovať fyzické osoby alebo aj právnické osoby. Ak je prevádzkovateľom živnosti fyzická osoba, jedná sa o živnostníka, fyzickú osobu – podnikateľa. Ak živnosť prevádzkuje právnická osoba, jedná sa o obchodné spoločnosti, družstvá alebo iné subjekty, ktoré podnikateľským spôsobom vykonávajú činnosti, ktoré sú živnosťami podľa živnostenského zákona.

 

Aká činnosť živnosťou nie je

Živnostenský zákon vymedzuje aj určité činnosti, ktoré nemožno považovať za živnosti. Ide o činnosti, ktoré vykonávajú podnikatelia na základe iného ako živnostenského oprávnenia. Na vykonávanie týchto činností sa vyžaduje splnenie prísnejších podmienok ako na prevádzkovanie živnosti.

Živnosťou podľa zákona nie je:

  • prevádzkovanie činností vyhradených zákonom štátu alebo právnickej osobe určenej osobitným právnym predpisom – napríklad poštové služby, výber daní
  • využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi, ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady – slobodné povolania podľa Autorského zákona
  • vykonávanie liečiteľskej činnosti,
  • činnosť pri výkone slobodných povolaní – napríklad psychológ, veterinárny lekár, advokát, notár, exekútor, daňový poradca, autorizovaný geodet
  • činnosť športovca a športového odborníka – tieto činnosti sa riadia už novým predpisom č. 440/2015 Z. z. o športe
  • prevádzkovanie vzdelávacích zariadení na prípravu a overenie odbornej spôsobilosti športových odborníkov.
  • všetky ďalšie činnosti uvedené v § 3 ods. 2 živnostenského zákona – napríklad činnosť bánk a poisťovní,  banská činnosť, výroba elektriny, autobusová doprava, letecká doprava, nákladná cestná doprava, rozhlasové a televízne vysielanie atď.. Na vykonávanie týchto činností je potrebné osobitné povolenie, ktoré vydáva osobitný orgán, a nie živnostenský úrad

Živnosťou tiež nie je ani činnosť, ktorá svojou povahou spĺňa všetky znaky živnosti, ale je v rozpore s dobrými mravmi.

Živnosťou takisto nie je predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlinných a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickými osobami a predaj lesných plodín. Avšak len ak sa predaj neuskutočňuje viac ako 30 dní v kalendárnom roku. V prípade ak ide o dlhšiu dobu jedná sa už o sústav činnosť a pôjde o podnikania, nie však živnostenské podnikanie, ale podnikanie samostatne hospodáriaceho roľníka.

 

Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

Ani tieto činnosti nie sú živnosťou. Prenájom vlastných nehnuteľností – domov, bytov, pozemkov, či chát možno chápať ako formu dispozície s vlastným majetkom, preto nemožno považovať poskytovanie prenájmu za živnostenské podnikanie a nepotrebujete si ani zriadiť živnosť. Aj takéto príjmy je však potrebné zdaniť.

Ak sa však popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom, pôjde už o podnikanie, a je potrebné vybaviť si živnostenské oprávnenie . O iné než základné služby spojené s prenájmom pôjde napríklad vtedy, ak spolu s prenájmom budete poskytovať nájomcovi aj upratovanie nehnuteľnosti.

 

Predaj cez bazoš a iné internetové portály a živnosť

V prípade predaja vecí cez internetové portály je potrebné rozlišovať či sa jedná o príležitostný, jednorázový predaj alebo či ide o pravidelnú činnosť.  Príležitostný predaj veci, ktorých sa chce človek zbaviť a nie ich len tak vyhodiť nie je podnikaním. Je to činnosť náhodná,a nie sústavná a hlavným cieľom nie je dosiahnutie zisku.

Ak však niekto pravidelne nakupuje prostredníctvom týchto portálov určité veci, napríklad autá, domáce spotrebiče či oblečenie, a následne ich predáva, či už po určitých opravách a úpravách, alebo bez nich, pôjde o činnosť, ktorá spĺňa všetky znaky živnosti. Pôjde totiž o činnosť vykonávanú sústavne, samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a účelom bude dosiahnutie zisku, a nie zbavenie sa prebytkov v domácnosti.

V takomto prípade je potrebné, aby si daná osoba zriadila živnosť a tým aj plnila všetky povinnosti z toho vyplývajúce.

Rozdielovým momentom, kedy ešte nie je potrebné zakladať živnosť a kedy už áno, je teda pravidelnosť. V prípade pravidelného predaja prostredníctvom internetových portálov bez živnostenského oprávnenia sa osoba môže dopustiť neoprávneného podnikania.

Takéto prípady by posudzoval živnostenský úrad, ktorý, fyzickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, uloží pokutu až do výšky 1659 eur. V obzvlášť závažýnch prípadoch sa osoba môže dopustiť až trestného činu neoprávneného podnikania podľa § 251 Trestného zákona.

 

Záver

Živnosť ani žiadne iné oprávnenie teda nemusím mať ak,

  • príležitostne predávam prebytky zo svojich polí a záhrad
  • prenajímam vlastné nehnuteľnosti a neposkytujem k tomu iné než základné služby
  • príležitostne predávam svoj majetok cez internetové portály

Tieto príjmy sú oslobodené od dane, pokiaľ ich úhrn nepresiahne v zdaňovacom období sumu nad 500 €. Ak celková výška príjmov presiahne túto sumu, do základu dane sa započítajú len príjmy nad túto sumu. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *