Baví Vás robiť pedikúru sebe, svojim známym a rodine a radi by ste svoje znalosti využili aj vo väčšom rozsahu a začali ponúkať svoje služby za odplatu aj verejnosti? V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako si môžete splniť Váš sen, otvoriť si svoju vlastnú prevádzku pedikúry a ako pri tom dodržať zákonné povinnosti.
V minulosti táto činnosť spadala pod jednu živnosť manikúra-pedikúra. V súčasnosti už sú obe činnosti samostatnými predmetmi podnikania. O prevádzkovaní manikúry píšeme v tomto článku.
Odborná spôsobilosť
Prvá otázka, ktorú si musíte položiť, keď chcete vykonávať činnosť pedikúra je to, či disponujete odbornou spôsobilosťou na vykonávanie tejto činnosti. Prevádzkovanie pedikúry nie je voľnou živnosťou. Nemôže ju teda vykonávať hocikto, ale len osoba na odborne spôsobilá.
Prevádzkovanie pedikúry je remeselnou živnosťou s označením v živnostenskom zákone ako Pedikúra. Všeobecnými podmienkach na prevádzkovanie živnosti sú vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť. Navyše je potrebné splniť aj osobitné podmienky. Osobitnou podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore.
Preukazom odbornej spôsobilosti je výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.Najjednoduchšie je teda splniť túto osobitnú podmienku vyštudovaním strednej odbornej školy v odbore pedikér, alebo v kombinovanom odbore manikér-pedikér. V prípade ak ste strednú školu s takýmto odborom neabsolvovali, nezúfajte, odbornú spôsobilosť je možné zdokladovať aj iným spôsobom ako predložením výučného listu v tomto odbore.
Preukaz odbornej spôsobilosti je možné nahradiť
- výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
- vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
- dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
- diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
Prvé štyri body sú jasne popísané, a v takomto prípade ja nutné sa riadiť ich znením.
- osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov alebo
K tomuto bodu je nutné poznamenať, že samotné úspešné ukončenie akreditovaného vzdelávacieho programu Vás neoprávňuje na ponúkanie pedikérskych služieb samostatne. Na to, aby ste si mohli otvoriť svoj vlastnú prevádzku pedikúry, je potrebné absolvovanie skúšky na overenie odbornej spôsobilosti, tzv. živnostenskej skúšky. Túto skúšku vykonáva Slovenská živnostenská komora. Poplatok za vykonanie tejto skúšky je rôzny, maximálne vo výške 300 EUR Až po úspešnom zvládnutí tejto skúšky je možné prevádzkovať pedikúru samostatne.
- dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.
Obsahom remeselnej živnosti pedikúra je:
- vykonávanie pedikérskych služieb
- odborné a kvalifikované posúdenie dolných končatín
- aplikovanie správnych technologických postupov pri ich ošetrovaní, pri depilácii, epilácii a používaní profesionálnych pomôcok v pedikúre
- dodržiavanie hygienických predpisov pre prevádzku pedikúry vrátane údržby a sterilizácii nástrojov
- poradenstvo týkajúce sa pedikúry
- masáže dolných končatín
- lepenie, zdobenie a maľovanie nechtov s použitím rôznych techník nechtového dizajnu.
Ak by ste sa rozhodli vykonávať činnosť, ktorá spadá do tohto popisu bez toho, aby ste boli držiteľom platného živnostenského oprávnenia s predmetom činnosti Pedikúra, vystavujete sa riziku neoprávneného podnikania a uloženiu pokuty až do výšky 3319 EUR. Živnostenský úrad v sídle kraja totiž podľa zákona uloží pokutu až do výšky 3319 EUR, tej fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti.
Výber vhodnej právnej formy
V prípade, ak podmienku odbornej spôsobilosti spĺňate, je potrebné zamyslieť sa nad výberom vhodnej právnej formy pre podnikanie. Porovnanie medzi sro a živnosťou nájdete TU.
Ak sa rozhodnete pre poskytovanie pedikérskych služieb prostredníctvom s.r.o., všeobecné a osobitné podmienky – odbornú spôsobilosť, na prevádzkovanie živnosti, musí spĺňať zodpovedný zástupca. Zodpovedný zástupca musí byť so spoločnosťou v trvalom pracovnom pomere na pracovnú zmluvu. To neplatí, ak spoločník spoločnosti je zároveň zodpovedným zástupcom za vykonávanie tejto činnosti.
Založenie s.r.o. a zriadenie živnosti
Po výbere vhodnej právnej formy, je ďalším krokom výber obchodného mena a sídla spoločnosti alebo miesta podnikania.
Tiež je potrebné zvoliť si aj vhodné predmety podnikania. Okrem základnej remeselnej živnosti – Pedikúra, môže byť vhodné zvoliť si aj niekoľko voľných živností. Pridanie vedľajších činností k hlavnej činnosti Pedikúra je dobrovoľné, a nie povinné.
Medzi vhodné voľné živnosti pre doplnenie môžeme zaradiť napríklad:
- Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
- Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby
- Služby súvisiace so skrášľovaním tela
- Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov
- Reklamné a marketingové služby, prieskum trhu a verejnej mienky
TIP: Rozhodnite sa pre založenie s.r.o. alebo zriadenie živnosti cez portál podnikatelsko.sk a ušetrite na súdnych a správnych poplatkoch vďaka nášmu elektronickému podpisu desiatky EUR. Všetky voľné živnosti sú zadarmo, a remeselná živnosť za polovicu. V prípade svojpomocného založenia zaplatíte za každú voľnú živnosť 5 EUR a za remeselnú živnosť dvojnásobný poplatok vo výške 15 EUR.
Schválenie priestorov Regionálnym úradom verejného zdravotníctva
Ďalším krokom, po výbere a zriadení vhodnej právnej formy, je Výber vhodných priestorov a ich schválenie príslušným Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ľudovo povedané hygienou. Žiadosť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa podáva na predpísanom tlačive.
K žiadosti je potrebné priložiť:
- výpis z obchodného registra alebo zo živnostenského registra
- doklad o vlastníctve priestorov alebo nájomnú zmluvu
- doklad príslušného stavebného úradu o užívaní stavby na posudzovaný účel
- pôdorys priestorov
- doklad o zdravotnej a odbornej spôsobilosti
- prevádzkový poriadok.
Najmä prevádzkový poriadok je dôležitou súčasťou žiadosti, keďže jeho úplnosť posudzuje príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Prevádzkový poriadok musí v súlade s Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 554/2007 Z. z. o o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia starostlivosti o ľudské telo obsahovať:
- identifikačné údaje prevádzkovateľa zariadenia,
- druh a spôsob poskytovania služieb, zdravotné kontraindikácie služieb a zakázané úkony pri poskytovaní služieb,
- podmienky prevádzky a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia zákazníkov a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov zariadenia,
- návod na použitie prístrojov,
- zdravotné kontraindikácie použitia prístrojov,
- postup pri mechanickej očiste, dezinfekcii a sterilizácii pracovných nástrojov a prístrojov,
- postup pri mechanickej očiste a dezinfekcii povrchových plôch miestností a ich vybavenia,
- spôsob skladovania a manipulácie s bielizňou,
- spôsob a frekvenciu upratovania zariadenia,
- spôsob nakladania s odpadom, jeho odstraňovanie, frekvenciu vyprázdňovania odpadových nádob, ich čistenia a dezinfekcie.
Vyhláškou Minsterstva zdravotníctva SR č. 554/2007 Z. z. o o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia starostlivosti o ľudské telo dávame obzvlášť do pozornosti, nakoľko táto vyhláška obsahuje požiadavky napríklad na stavebno-technické riešenie, priestorové usporiadanie, vybavenie a vnútorné členenie zariadenia, na pracovné postupy, prístroje, pracovné nástroje, pomôcky a prípravky používané v zariadeniach a na samotnú prevádzku zariadenia. Či sú splnené všetky náležitosti uvedené vo Vyhláške, bude skúmať príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jej znenie nájdete tu.
S úspešným vypracovaním Prevádzkového poriadku Vám vieme pomôcť.
Podanie žiadosti je spoplatnené sumou 50 EUR, ktorú je potrebné uhradiť vo forme zaplatenia správneho poplatku na pošte. Príslušný úrad by mal rozhodnúť do 30 dní.
Záver
V prípade úspešného schválenia priestorov, je potrebné tieto priestory nahlásiť ako prevadzkáreň na príslušnom živnostenskom úrade. V niektorých mestách a obciach je tiež potrebné ohlásiť prevádzkový čas na mestský alebo obecný úrad.
Taktiež dávame do pozornosti 10 povinností pri začatí podnikania.
Ak ste úspešne zvládli všetky predchádzajúce kroky gratulujeme! Môžete začať podnikať. V prípade, ak si neviete s niektorým krokom poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť a radi Vám pomôžeme. V prípade, ak si neviete s niektorým krokom poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť a radi Vám pomôžeme.
Dobry den chcem sa opytat chcem si otvorit pedikuru mame pri dome domcek ktory ale mal sluzit ako odkladaci priwstor alebo hostovsky domcek je tam umyvadlo elekrtika len nemame tam socialne zariadenie ako he wc ci nie je problem si to otvorit ako pedikursky salon ??? Dakujem