Ak má spoločnosť s ručením obmedzeným len jedného konateľa situácia je jasná. Konateľ koná a podpisuje v mene spoločnosti samostatne. Čo však v prípade ak má spoločnosť viacero konateľov?
Spoločnosť s dvoma konateľmi
Vtedy je možné nastaviť spôsob konania v mene spoločnosti tak, že každý konateľ bude môcť v mene spoločnosti konať samostatne, alebo nastaviť konanie tak, že obaja konatelia budú musieť konať v mene spoločnosti spoločne. V praxi často existujú snahy o obmedzenie spôsobu konania konateľov. Konanie spoločne znamená, že každý úkon (zmluva, objednávka, dohoda…) musia urobiť obaja konatelia spoločnosti spoločne.
Je možné dohodnúť spôsob konania konateľov tak, že konatelia budú konať vo veciach samostatne, ale od určitej hodnoty právneho úkonu, napríklad od sumy 10.000,- EUR, len spoločne?
Podľa nášho názoru takéto konanie nie je možné. Vychádzame zo zásady zachovania právnej istoty tretích osôb, pretože inak by bolo nutné v každom jednotlivom prípade skúmať o aké záväzky ide, a konanie koľkých konateľov sa vyžaduje. O tento záver sa opiera aj rozhodnutie Najvyššieho súdu ČSR zo dňa 24.2.1920, číslo R I 78/20, podľa ktorého neprípustné je ustanovenie spoločenskej zmluvy podľa ktorého konatelia zastupujú spoločnosť spravidla samostatne, v istých prípadoch však kolektívne.
Podľa § 133 ods. 3 Obchodného zákonníka platí, že obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Takéto obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné. Platí teda, že v spoločenskej zmluve je možné takéto konanie dohodnúť, avšak voči tretím osobám je neúčinné, teda zmluva podpísaná len jedným konateľom s vyššou hodnotou ako 10.000,- EUR, (ak podľa zápisu spôsobu konania do obchodného registra postačuje podpis jedného konateľa), aj keď sa podľa spoločenskej zmluvy vyžaduje podpis oboch konateľov, by bola naďalej v platnosti. Spoločnosť však má právo za porušenie vnútorných predpisov žiadať náhradu škody od tohto konateľa resp. vyvodiť voči nemu zodpovednosť.
Čo by sa však stalo v prípade, ak by spoločnosť s ručením obmedzeným mala dvoch konateľov, pričom podľa spoločenskej zmluvy sú obidvaja konatelia povinní konať spoločne, a takto je konanie konateľov zapísané aj do obchodného registra, a pri uzatváraní kúpnej zmluvy by nekonali obidvaja konatelia (teda nepodpísali kúpnu zmluvu obaja), ale len jeden konateľ?
Kúpna zmluva by bola absolútne neplatná pre rozpor so zákonom (§ 39 Občianskeho zákonníka). Toto tvrdenie potvrdzuje aj Rozsudok Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 29 Cdo 695/2000.„Konateľ (konatelia) je (sú) štatutárnym orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným a jeho (ich) konanie je priamym konaním právnickej osoby; pokiaľ konal pri uzavieraní kúpnej zmluvy len jeden konateľ, hoci mali konať obidvaja konatelia, nekonala právnická osoba riadne svojim štatutárnym orgánom a kúpna zmluva je z toho dôvodu absolútne neplatná pre rozpor so zákonom.˝
Rozhodujúce je teda, ako je spôsob konania konateľov zapísaný do obchodného registra.
Spoločnosť s troma a viacerými konateľmi
Je prípustné také ustanovenie spoločenskej zmluvy, kde konateľ A a konateľ B môžu konať samostatne, ale konateľ C vždy len spoločne s konateľom a konateľom B?
V tomto prípade neexistuje jednoznačná odpoveď. Časť právnej teórie sa prikláňa k možnosti, že takáto úprava konania štatutárneho orgánu je v súlade so zákonom, a časť k tomu, že takáto úprava konania je neprípustná. My sa prikláňame k prvému názoru, teda že takýto spôsob konania štatutárneho orgánu, za predpokladu, že je riadne zapísaný v obchodom registri, by bol v súlade so zákonom. Vždy je potrebné posudzovať konkrétny prípad.
Podanie návrh na prvozápis spoločnosti do obchodného registra
Podľa obchodného zákonníka, návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci konatelia spoločnosti (§112 Obchodného zákonníka), bez ohľadu na to, ako je upravený spôsob konania v Spoločenskej zmluve alebo v Zakladateľskej listine, ktorou bola spoločnosť založená. Súčasne však platí, že podľa zákona, funkcia konateľa vzniká až zápisom spoločnosti do Obchodného registra, avšak toto ustanovenie § 112 Obchodného zákonníka predpokladá konanie konateľov spoločnosti už pred jej vznikom, teda pred zápisom do Obchodného registra. Teda v prípade prvozápisu spoločnosti do obchodného registra je potrebné mať na pamäti, že návrh na zápis nepodávajú zakladatelia s.r.o., ale konatelia s.r.o. aj napriek tomu, že funkcia konateľa vzniká až zápisom s.r.o. do obchodného registra.