+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

10 povinností pri začatí podnikania

Podnikateľovi, ktorý je fyzickou osobou – živnostníkovi alebo právnickou osobou – najčastejšie s.r.o., po začatí podnikania vzniká registračná alebo oznamovacia povinnosť voči úradom a tiež mnohé ďalšie povinnosti. Aké to sú, si ukážeme v tomto článku.

1. Označenie sídla spoločnosti

Prvým krokom po zápise spoločnosti do obchodného registra je označenie poštovej schránky na adrese, ktorá je zapísaná ako sídlo spoločnosti v obchodnom registri, obchodným menom podnikateľa, aby Vás vedela nájsť prichádzajúca pošta.

2. Otvorenie bankového účtu

Následne, ešte pred splnením povinností voči úradom, odporúčame otvorenie bankového účtu v ktorejkoľvek banke. Zákon síce túto povinnosť neukladá, a podnikateľ nemá povinnosť mať bankový účet, avšak v dnešnom svete sa bez neho zaobídete ťažšie. Živnostník si nemusí zakladať osobitný bankový účet, môže na podnikanie využívať aj svoj súkromný účet, avšak kvôli spracovaniu účtovníctva a prehľadnosti odporúčame zriadenie osobitného, podnikateľského účtu. Založenie bankového účtu pre právnickú osobu, napríklad s.r.o., vybaví konateľ spoločnosti s výpisom z obchodného registra spoločnosti, ktorý vydáva po zápise spoločnosti príslušný Okresný súd, ktorý vedie obchodný register. Následne je potom potrebné oznámiť číslo účtu daňovému úradu, a to buď osobne alebo poštou.

3.Registrácia na daňovom úrade k dani z príjmu

V prípade, ak využijete služby portálu podnikatelsko.sk, registráciu k dani z príjmov vykonáme za Vás. V prípade ak živnostník zakladá živnosť osobne na úrade, je možné o zaregistrovanie k dani z príjmu požiadať priamo tam, alebo navštíviť príslušný daňový úrad. Daňové identifikačné číslo – DIČ pridelí príslušný daňový úrad zvyčajne do 2 týždňov (ak je registrácia vykonaná cez jednotné kontaktné miesto) od zápisu spoločnosti od obchodného registra, a zašle ho poštou na adresu sídla spoločnosti.

4. Registrácia na daňovom úrade k DPH

Daňový subjekt sa osobitne registruje k dani z pridanej hodnoty buď dobrovoľne alebo po splnení zákonných podmienok povinne. V takom prípade okrem DIČ podnikateľ získa aj identifikačné číslo platiteľa dane z pridanej hodnoty (IČ DPH).

5. Ďalšie povinnosti voči daňovému úradu

Ak podnikateľ využíva na podnikanie motorové vozidlo, daňová povinnosť mu vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom došlo k použitiu vozidla na podnikanie. Vznik daňovej povinnosti uvedie daňovník pri podávaní daňového priznania po ukončení zdaňovacieho obdobia. Ďalej musí podnikateľ oznámiť aj akúkoľvek inú podstatnú zmenu týkajúcu sa jeho podnikania, a to zmenu údajov zapísaných v živnostenskom alebo obchodnom registri (názov, sídlo, IČO, štatutárny orgán alebo iné za spoločnosť konajúce osoby a organizačné jednotky). Zmeny je potrebné oznámiť do 30 dní.

6. Ohlásenie zdravotnej poisťovni

Do zdravotnej poisťovne je možné sa prihlásiť prostredníctvom formulára na ohlásenie živnosti, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa. Túto registráciu vykoná podnikatelsko.sk za Vás. Ak máte zároveň zamestnancov, ste povinný do 8 pracovných dní od vzniku povinnosti oznámiť zmenu platiteľa poistného za každého zamestnanca v jeho poisťovni. Rovnaká povinnosť voči zdravotnej poisťovni platí aj v prípade právnickej osoby, ak je zamestnávateľom.

7. Ohlásenie sociálnej poisťovni

Do Sociálnej poisťovne sa spočiatku ako živnostník nahlasovať nemusíte. Táto povinnosť vzniká až vtedy, ak Váš príjem dosiahne požadovanú výšku, a to až v roku nasledujúcom po roku, v ktorom fyzická osoba začala podnikať. Povinnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne vzniká k 1. júlu príslušného roku a lehota na registráciu za platiteľa poistného je 8 dní. Ak ide o fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá je zamestnávateľom, povinnosť vzniká odo dňa uzatvorenia pracovného pomeru so zamestnancom a podnikateľ sa prihlasuje do registra zamestnávateľov do 8 dní od vzniku tejto povinnosti.

8. Zabezpečenie pečiatky

Povinnosť pre živnostníka ani pre právnickú osobu vlastniť pečiatku zákon neprikazuje, ale z praktických dôvodov sa táto možnosť javí ako dobrá voľba.

9. Zabezpečenie programu na vystavovanie faktúr

Ešte dôležitejšie je však správny softwér na vystavovanie faktúr. Mnoho spoločností dnes ponúka takéto softwéry aj zadarmo, stačí si len vybrať, ktorý Vám najviac vyhovuje, aby ste jednoducho vystavili faktúru a dostali za svoje tovary a služby zaplatené.

10. Zabezpečenie spracovania účtovníctva

Podnikateľ sa môže rozhodnúť, že si bude účtovníctvo viesť sám, prostredníctvom svojich zamestnancov alebo zverí všetky túto povinnosť externej spoločnosti, ktorá sa zaoberá vedením účtovníctva. Voľba správneho účtovníka je dôležitá preto, aby účtovníctvo bolo vedené v súlade so všetkými zákonnými predpismi. Využite služby skúseného tímu účtovníkov a využite naše služby.

Veľa šťastia pri Vašom podnikaní!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *