+421 (0) 948 421 412info@podnikatelsko.sk

Zodpovedný zástupca v podnikaní

Živnostenský zákon uvádza všeobecné a osobitné podmienky prevádzkovania živnosti.

Všeobecnými podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú podľa zákona

– dosiahnutie veku 18 rokov,
– spôsobilosť na právne úkony,
– bezúhonnosť.
Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti sú odborná alebo iná spôsobilosť podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (v skratke živnostenský zákon) alebo podľa osobitných predpisov.

Kto je zodpovedný zástupca?

Zodpovedný zástupca, inak povedané aj garant je osoba, ktorá tieto osobitné podmienky prevádzkovania živnosti spĺňa, teda osoba, ktorá má určitú odbornú spôsobilosť, a ktorá zodpovedá za prevádzkovanie a za odborný výkon určitej činnosti. Zákon výslovne definuje zodpovedného zástupcu ako fyzickú osoba ustanovenú podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje podnikateľ odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Ak je podnikateľom právnická osoba, napríklad s.r.o. platí, že je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú alebo viazanú živnosť.

Aké podmienky musí spĺňať zodpovedný zástupca?

Zodpovedný zástupca musí okrem osobitných podmienok, spĺňať aj všetky všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti (vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť). Medzi osobitné podmienky patria napríklad výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru. Preukaz odbornej spôsobilosti je tiež možné rôznymi spôsobmi nahradiť, a to napríklad osvedčením o čiastočnej kvalifikácii, osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní, alebo napríklad len dĺžkou praxe. Spôsob preukázania splnenia osobitných podmienok a spôsob jeho prípadného nahradenia sa líši v závislosti od konkrétneho predmetu podnikania. Zodpovedný zástupca tiež musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo oprávnenie na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky.

Ako ustanoviť zodpovedného zástupcu?

Zodpovedný zástupca je povinný vyplniť a vlastnoručne podpísať dokument s názvom Súhlas zodpovedného zástupcu s uvedením do funkcie. Vzor tohto dokumentu sa nachádza na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Následne je podnikateľ povinný ohlásiť príslušnému živnostenskému úradu ustanovenie do funkcie zodpovedného zástupcu v lehote 15 dní. Zodpovedný zástupca musí byť k podnikateľovi, u ktorého túto funkciu vykonáva v pracovnom pomere. Pracovný pomer musí byť založený pracovnou zmluvou, teda nesmie ísť o dohodu o vykonaní práce, ani dohodu o pracovnej činnosti. To neplatí v prípade, ak ide o právnickú osobu, ak je zodpovedným zástupcom zároveň jej spoločník (napríklad spoločník s.r.o.) alebo jej člen. Spoločník s.r.o. teda môže vykonávať funkciu zodpovedného zástupcu v s.r.o., a nemusí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu so svojou s.r.o. Ďalšie výnimky ustanovuje zákon pre obec, kde pracovnú zmluvu pri výkone funkcie zodpovedného zástupcu nemusí mať uzatvorenú starosta obce, a tiež pri podnikateľovi – fyzickej osobe (živnostníkovi), ak je jeho zodpovedným zástupcom manžel/manželka, príbuzný v priamom rade alebo súrodenec.

Zmena zodpovedného zástupcu a zánik jeho funkcie

Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí. V prípade neustanovenia nového zodpovedného zástupcu, podnikateľ ďalej nemôže vykonávať túto činnosť. Pokiaľ podnikateľ neoznámi ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu alebo neoznámi ustanovenie nového zodpovedného zástupcu môže mu byť udelená pokuta až do výšky 663 EUR. Rovnako mu môže byť udelená pokuta, ak vykonáva činnosť, na ktorú je potrebný zodpovedný zástupca, a daný podnikateľ ju vykonáva bez tohto zodpovedného zástupcu.

Zodpovedný zástupca a viacero prevádzkárni

Ak má podnikateľ viacero prevádzkarni, napríklad dve reštaurácie, musí mať pre obe iných zodpovedných zástupcov. Zákon totiž ustanovuje, že funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. Účelom právnej úpravy je zabezpečiť riadny chod prevádzok a zákonodarca predpokladá, že nie je v možnostiach jednej osoby, aby zodpovedala za chod oboch prevádzok. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

Kto musí ustanoviť zodpovedného zástupcu?

Každý, kto podniká prostredníctvom právnickej osoby, napríklad s.r.o., a chce vykonávať remeselnú alebo viazanú živnosť. Zodpovedný zástupca musí byť ustanovený aj vtedy, ak spĺňa predpoklady na výkon tejto funkcie konateľ alebo spoločník s.r.o. Vtedy platí, že táto osoba (konateľ alebo spoločník) bude zároveň aj zodpovedným zástupcom pre daný predmet podnikania s.r.o.

Problematika zodpovedného zástupcu upravuje  zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon v znení neskorších predpisov).

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *